Fotowoltaika » Poradniki » Czy fotowoltaika działa w zimie? Wszystko o wydajności fotowoltaiki poza sezonem.

Ostatnia aktualizacja: Kwiecień 14, 2023

Czy fotowoltaika działa w zimie? Wszystko o wydajności fotowoltaiki poza sezonem.

Cze 2, 2021 | 0 komentarzy

Fotowoltaika najwydajniej działa w okresie letnim, kiedy ilość promieniowania słonecznego jest największa – takie stwierdzenie nie budzi sprzeciwu. Jednak często można usłyszeć opinie osób sceptycznie nastawionych do fotowoltaiki, twierdzących że owszem w lecie instalacja się sprawdzi, ale zima na naszej szerokości geograficznej sprawia, że inwestycja jest nieopłacalna. Nic bardziej mylnego. Instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem działają przez cały rok, przy czym naturalnie okres zimowy ze względu na małą ilość godzin kiedy świeci słońce i jego mniejszą intensywność będzie charakteryzował się najniższym uzyskiem energetycznym.

Przy tej okazji warto podkreślić różnicę pomiędzy tzw. „solarami” czyli instalacjami grzejącymi wodę, a panelami fotowoltaicznymi które produkują prąd – ze względu na ich podobieństwo wizualne, wiele osób mniej rozeznanych w temacie wciąż często myli te dwa rodzaje technologii. Wydajność solarów przy niskich temperaturach spada do zera, podczas gdy panele fotowoltaiczne w niskich temperaturach działają sprawniej niż w wyższych.

Mając na uwadze, że instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, warto aby inwestor posiadał wiedzę co możemy zrobić na etapie projektowania instalacji, aby zapewnić możliwie najlepsze warunki pracy instalacji na przestrzeni wszystkich pór roku.

W poniższym artykule wytłumaczymy, jak przygotować instalację fotowoltaiczną do pracy poza sezonem letnim oraz gdzie pozyskać sprawdzoną wiedzę, która pomoże nam w działać jako najlepsi w branży instalatorów fotowoltaiki. Zapraszamy do czytania!

Jak działają panele fotowoltaiczne na przestrzeni różnych pór roku?

Panele fotowoltaiczne z założenia pracują cały rok. Niezależnie od sezonu pozyskują energię z mniejszą lub większą wydajnością. Oprócz różnego natężenia promieniowania słonecznego w różnych porach roku, warto wymienić szczególną sytuację mogącą wystąpić w okresie zimowym kiedy opady śniegu spowodują, że wszystkie albo poszczególne moduły w panelu zostaną przysłonięte, przez co nie będą mogły pracować. Jest to jedyny przypadek w trakcie roku kiedy za dnia nasza instalacja może nie wyprodukować żadnej ilości prądu.

Nie jest to jednak absolutnie rzecz która powinna nas zniechęcić do fotowoltaiki. Statystycznie takich dni w ciągu roku jest niewiele i wypadają najczęściej w okresach kiedy i tak występuje duże zachmurzenie. Co za tym idzie, nie będzie to miało znaczącego wpływu na roczne uzyski energetyczne. Pamiętajmy także, że systemy fotowoltaiczne w ogromnej większości są montowane na pochyłych dachach, z których śnieg łatwo się zsuwa. Panele są też w ciemnym kolorze, co powoduje że nawet zimowe słońce wpłynie na podniesienie ich temperatury, wskutek czego proces topnienia i zsuwania śniegu jest przyśpieszony.

Niektórzy właściciele instalacji, mający łatwy dostęp do dachu decydują się także na własnoręczne odśnieżanie, pamiętajmy jakkolwiek, że nadrzędną zasadą w takich sytuacjach powinno być bezpieczeństwo!

Okresy jesienno-zimowe również gwarantują stosunkowo dobre nasłonecznienie do produkcji prądu. I choć słońce nie świeci już tak intensywnie jak w lecie, to uzyski energetyczne są w pewnym stopniu kompensowane przez niższe temperatury powietrza, które mają dodatni wpływ na wydajność paneli.

Ciekawostką jest, że właśnie stosunek ilości słońca i temperatury otoczenia powoduje, że najlepsze uzyski energetyczne w okresie południa instalacje notują w czerwcu, pomimo że intuicyjnie większość z nas wskazałaby na lipiec. Więcej wiedzy na temat wydajności paneli słonecznych możemy zdobyć na szkoleniach teoretycznych i praktycznych z zakresu fotowoltaiki.

Szukasz kursu, który poszerzy Twoją wiedzę na temat wydajności fotowoltaiki?

Fotowoltaika w zimie, czyli okres kiedy panele fotowoltaiczne nie produkują wystarczająco energii.

Instalacje na naszych szerokościach geograficznych, w odróżnieniu od szerokości które charakteryzują się stałą ilością słońca przez cały rok, produkują prąd nierównomiernie. Większość prądu jest produkowana w lecie, odpowiednio mniej wiosną i jesienią i najmniej w zimie. W sytuacji, w której mielibyśmy system autonomiczny (niepodłączony do sieci), zapewnienie odpowiedniej ilości prądu w zimie wymagałoby przechowania energii wyprodukowanej w lecie. Taki system jest absolutnie nieracjonalny i kosztowo niemożliwy do utrzymania. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z sieci energetycznej jako akumulatora energii. W przypadku nadmiaru produkcji oddajemy ją do sieci, a kiedy instalacja nie pracuje, pobieramy ją z sieci. System rozliczenia z zakładem energetycznym (tzw. system opustów) zakłada, że za darmo odbieramy 70 lub 80% (w zależności od wielkości instalacji PV) energii którą oddaliśmy do sieci. Pozostałą ilość energii, którą za darmo oddaliśmy do sieci (odpowiednio 30 lub 20%) możemy potraktować jako swoistą opłatę za magazynowanie energii.

Zobacz: nasze szkolenia z magazynowania energii elektrycznej

W ten sposób – w dużym uproszczeniu – eliminujemy problem nierównomiernego rozkładu produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych na przestrzeni roku.

Na szkoleniach poświęconych fotowoltaice możemy dowiedzieć się między innymi jak odpowiednio zwymiarować instalację fotowoltaiczną, aby zaspokoiła nasze zapotrzebowanie energetyczne w ciągu roku, o tym, ile dokładnie energii słonecznej dociera do Ziemi w naszym rejonie w różnych porach roku, a także jak działa efekt fotowoltaiczny od strony fizyki. Dokładny zakres tematyczny szkoleń możemy łatwo sprawdzić w programie szkolenia z fotowoltaiki.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zwiększyć sprawność paneli? Pomocne może okazać się ich odpowiednie ustawienie. Przeczytaj o tym w naszym artykule: W jakim kierunku ustawić panele fotowoltaiczne? Poradnik.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych zimą?

Jeśli zależy nam na zmaksymalizowaniu produkcji energii w zimie, możemy zainstalować moduły pod większym kątem nachylenia. W ten sposób uzyskamy sytuację gdy promieniowanie słońca które w zimie znajduje się nisko nad horyzontem pada prostopadle na moduły. Dobry monter instalacji fotowoltaicznej wyjaśni i doradzi nam, w jaki sposób panele słoneczne powinny zostać zainstalowane na naszym dachu.

Pamiętajmy także, że zachmurzenie nie sprawia, że panele przestają działać. W takie dni również produkują energię korzystając z promieniowania rozproszonego, robią to jednak z mniejszą sprawnością.

Gdzie szukać informacji na temat działania fotowoltaiki w zimie?

Najpewniejsze informacje na interesujący nas temat zdobędziemy na specjalistycznych szkoleniach z fotowoltaiki. Możemy w nich wziąć udział niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą prywatną lub pracownikiem firmy. Szkolenia organizowane są przez grono specjalistów, którzy w prosty i przyjemny sposób pokażą, jak wdrożyć interesujące nas rozwiązania.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Całkowita moc instalacji fotowoltaicznej zależna jest od mocy poszczególnych modułów oraz ich ilości. Wyliczania odpowiedniej mocy jaka zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne inwestora z uwzględnieniem charakterystyki dachu, auto-konsumpcji i profilu użytkowania energii można się nauczyć na specjalnych kursach poświęconych fotowoltaice. Każdy uczestnik otrzymuje także pakiet materiałów szkoleniowych, które pozwalają na jeszcze szersze zapoznanie się z tematem – mówi Aleksander Bogocz z KGI FoxKrak.
Autor wpisu

Autor wpisu

Aleksander Bogocz - właściciel firmy KGI FoxKrak, zwolennik nowoczesnych, pro-środowiskowych rozwiązań energetycznych i zrównoważonego rozwoju.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Najnowsze opinie o szkoleniach

  • Zbyszek G. on OpinieBardzo dobre szkolenie, ogromna dawka usystematyzowanej wiedzy przydatnej każdemu kto kiedykolwiek zetknął się z tematyką zawodowo czy nawet hobbystycznie. Omówione są wszystkie najważniejsze aspekty związane z planowaniem, projektowaniem oraz instalacją systemów fotowoltaicznych. Szkolenie składało się z pełnych wiedzy interaktywnych webinariów plus zajęcia praktyczne podczas których prowadzący Pan Marcin zebrał i podsumował w sposób profesjonalny całość wiedzy nabytej podczas zajęć online. Szczerze polecam szkolenie jako obowiązkowe dla osób przygotowujących się do egzaminu UDT na certyfikowanego instalatora OZE z systemów fotowoltaicznych.
  • Łukasz W. on OpinieSzkolenie przeprowadzone mega profesjonalnie z ogromem przekazanej wiedzy. Widać było że wykładowcy są pasjonatami fotowoltaiki dzięki czemu przekazywali wiedzę w bardzo przystępny sposób oraz chętnie odpowiadali na pytania a zakres materiału był bardzo szeroki.
  • Grzegorz Litwa on OpinieSzkolenie prowadzone z zakresu systemów magazynowania energii prowadzone w bardzo przystępny sposób. Bardzo dużo informacji: podstawy teoretyczne, praktyczne i prawne. Szkolenie prowadzone sprawnie i bez zbędnych informacji marketingowych/reklamowych. Zdecydowanie polecam.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *