Fotowoltaika » Poradniki » Co daje certyfikat instalatora UDT na rynku OZE?

Ostatnia aktualizacja: Czerwiec 2, 2021

Co daje certyfikat instalatora UDT na rynku OZE?

Cze 2, 2021 | 0 komentarzy

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, warto wiedzieć jakie uprawnienia powinien posiadać instalator. O ile sam montaż niektóre osoby posiadające odpowiednią wiedzę przeprowadzają bez żadnych uprawnień i certyfikatów, to już zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego wraz z jej projektem, dokumentacją techniczną oraz pomiarami musi wykonać osoba posiadająca stosowne uprawnienia. Jednym z takich uprawnień jest „Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych”. W poniższym artykule pokażemy, co dokładnie daje certyfikat UDT na rynku OZE. Zapraszamy do czytania!

Czym jest certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego?

Certyfikat instalatora OZE wydawany przez UDT potwierdza posiadanie odpowiednich kwalifikacji do instalowania różnych źródeł energii odnawialnej. Osobne certyfikaty są wydawane na kotły i piece na biomasę, słoneczne systemy grzewcze, pompy ciepła, płytkie systemy geotermalne oraz systemy fotowoltaiczne. Certyfikat wydawany jest na okres 5-ciu lat. Po tym okresie należy go odnowić, a jednym z warunków odnowienia jest ukończenie szkolenia przypominającego, które należy ukończyć przed upływem ważności certyfikatu, a następnie złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Posiadanie Certyfikatu choć nie obligowane prawem, w praktyce często jest niezbędne w działalności instalatora. Po pierwsze jest on zazwyczaj wymagany gdy inwestor korzysta z różnego rodzaju dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych, po drugie – co istotne dla instalatorów pracujących za granicą – jest dokumentem ważnym i honorowanym we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Po trzecie „certyfikat instalatora” posiada ogromną wartość marketingową, przekładającą się na większe obroty i zaufanie klientów, co wynika z faktu, że aby go uzyskać konieczne jest ukończenia szkolenia dedykowanemu fotowoltaice w akredytowanym ośrodku szkoleniowym, oraz zdanie państwowego egzaminu w UDT – mówi Aleksander Bogocz z KGI FoxKrak

Jakie wymagania należy spełniać, aby zdobyć certyfikat OZE?

Oprócz ukończenia szkolenia przygotowującego do podejścia do egzaminu oraz uzyskania wyniku pozytywnego z egzaminu, osoba starająca się o zdobycie certyfikatu musi spełnić jeszcze jeden dodatkowy warunek. Warunek ten można spełnić na cztery poniższe sposoby (wystarczy spełnić jeden z nich):

• Posiadać kwalifikacje związane z instalacją urządzeń sanitarnych, energetycznych, grzewczych, chłodniczych i elektrycznych (np. uprawnienia SEP); LUB
  • Posiadać doświadczenia w zawodzie związanym z instalowaniem lub modernizacją urządzeń/instalacji sanitarnych, energetycznych, grzewczych, chłodniczych i elektrycznych; LUB
  • Posiadać świadectwo ukończenia co najmniej dwu-semestralnych studiów podyplomowych lub równorzędnych, których program dotyczył zagadnień zawartych w zakresie programowym szkoleń określonym w stosownym rozporządzeniu Ministra Energii) LUB
  • Posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia u producenta danego rodzaju instalacji odnawialnego źródła energii, które w części teoretycznej i praktycznej zawierało zagadnienia w zakresie projektowania, instalowania, konserwacji, modernizacji i utrzymania w należytym stanie technicznym instalacji odnawialnego źródła energii.

Zastanawiasz się, czy certyfikat UDT wystarczy, aby zostać instalatorem fotowoltaiki? Przeczytaj o tym w naszym artykule: Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu fotowoltaiki?

Dlaczego warto posiadać certyfikat instalatora UDT?

Certyfikat UDT jest dokumentem potwierdzającym jakość instalatora i tym samym umożliwia klientom weryfikację i wybór firmy instalującej systemy PV. Dzięki ukończonemu szkoleniu monterzy łatwiej znajdą klienta. Klient z kolei będzie miał większą gwarancję, że usługa będzie wykonana poprawnie. Warto wspomnieć, że UDT udostępnia na swojej stornie internetowej ogólnodostępny rejestr certyfikowanych instalatorów, tym samym umożliwiając klientom znalezienie lub weryfikację instalatora.

Wahasz się, czy warto ubiegać się o certyfikat UDT? Nasz kurs przygotuję Cię do egzaminu!

Jak zdobyć dofinansowanie do szkolenia z fotowoltaiki?

Najbardziej typową ścieżką otrzymania dofinansowania do szkoleń z fotowoltaiki jest złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Pracy, który rozdysponowuje środkami finansowymi w ramach różnych programów wsparcia (niekoniecznie dla osób bezrobotnych). Wysokość finansowania może wynieść od 50 do 100% kosztów kształcenia.

Innym źródłem dofinansowania są także środki przyznawane przez PARP poprzez Bazę Usług Rozwojowych (uslugirozwojowe.parp.gov.pl). Po zarejestrowaniu się w bazie i spełnieniu określonych warunków, można skorzystać z usług szkoleniowych ogłaszanych na tym portalu. Najczęściej warto zacząć od skierowania zapytania do firmy szkoleniowej czy ogłasza się w Bazie Usług Rozwojowych.

Warto zaznaczyć, że dofinasowanie musi być uzyskane przed przystąpieniem do szkolenia.

Co dają szkolenia z fotowoltaiki?

Szkolenia z fotowoltaiki pozwalają zdobyć wiedzę od podstaw lub pogłębić tą już posiadaną, umożliwia także nawiązanie wartościowych kontaktów z wieloma specjalistami z branży. Dzięki szkoleniu uporamy się ze swoimi słabymi stronami i skupimy się na rozwijaniu atutów, które sprawią, że staniemy się cenionym instalatorem. Szkolenia z fotowoltaiki prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę dydaktyczną z ogromnym doświadczeniem dydaktyczno – instalacyjnym.

Jak zgłosić się na szkolenie do certyfikatu OZE?

Na szkolenie z zakresu systemów fotowoltaicznych, w tym na szkolenie przygotowujące i umożliwiające podejście do egzaminu UDT najłatwiej zapisać się poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy. Można też skontaktować się firmą szkoleniową telefonicznie.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1