Fotowoltaika » Poradniki » Ile powierzchni potrzebujemy na instalację fotowoltaiczną? Poradnik

Ostatnia aktualizacja: Czerwiec 2, 2021

Ile powierzchni potrzebujemy na instalację fotowoltaiczną? Poradnik

Cze 2, 2021 | 0 komentarzy

Rozmiar powierzchni jaką przeznaczymy na montaż paneli fotowoltaicznych, będzie miał bezpośredni wpływ na ilość energii elektrycznej jaką uzyskamy z instalacji. Na potrzeby tego poradnika skupimy się najczęściej montowanych instalacjach dachowych, gdyż te ze względu na swoją charakterystykę i ograniczenia powierzchni wymagają lepszego zaplanowania niż instalacje naziemne.

Nadrzędną zasadą jest taki wybór rozmiaru instalacji i potrzebnej dla niej powierzchni, który w optymalny sposób pozwoli na wytworzenie ilości energii zaspokajającej nasze zapotrzebowanie energetyczne. Pamiętajmy także, że dobrze zaplanowana instalacja, to także szybszy zwrot wydatku na inwestycję.

W poniższym artykule przedstawimy sposób na określenie właściwego rozmiaru powierzchni pod instalację fotowoltaiczną, a także podpowiemy, gdzie warto się udać, aby poszerzyć posiadaną wiedzę z zakresu fotowoltaiki. Zapraszamy do czytania!

Ile miejsca potrzeba na instalację fotowoltaiczną?

Nowoczesne budownictwo daje wiele możliwości na energooszczędność, właściwy dobór systemu i parametrów ocieplenia pozwoli nam sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Coraz częściej widzimy także nowe podejście do tematu projektowania powierzchni dachowej, które uwzględnia potencjalny montaż systemów fotowoltaicznych. O ile kiedyś dach miał funkcję jedynie ochrony przed warunkami atmosferycznymi, o tyle rozwój fotowoltaiki pozwala potraktować go jako małą elektrownię. Stąd też przy wyborze projektu domu, warto zwrócić uwagę na to aby kształt i konstrukcja dachu umożliwiła montaż instalacji fotowoltaicznej.

Wracając do ilości miejsca, pamiętajmy, że pierwszym krokiem zawsze powinno być określenie zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej zrobić to sprawdzając na rachunkach średnie zużycie prądu w latach poprzednich. Następnie dodajemy do zużycia około 20-30% (wynika to ze sposobu rozliczania z zakładem energetycznym – z tak zwanym systemem opustów) i w ten sposób określamy ilość energii jaką chcemy aby nasza instalacja była w stanie wytworzyć. Ilość energii dzielimy przez moc modułów otrzymując ilość modułów jaką będziemy potrzebować. Typowy rozmiar modułu to 100x165 cm. W ten sposób określiliśmy mniej więcej rozmiar powierzchni jaką będziemy potrzebować.

Oczywiście jest to tylko bardzo ogólna i bardzo wstępna metoda. W profesjonalnym procesie projektowania, musimy brać pod uwagę szereg innych czynników, takich jak orientacja dachu, kąt jego nachylenia, wydajność modułów, wszelkie zacienienia, potencjalne zastosowanie mikroinwerterów, etc…

Nie jesteś pewny, ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna? Dowiedz się na szkoleniu ze specjalistami.

Czy warto instalować panele fotowoltaiczne z zapasem?

Instalacje fotowoltaiczne najlepiej instalować zgodnie ze średnim zapotrzebowaniem na prąd. Przy czym częstą sytuacją jest, że skoro prąd mamy „za darmo”, to będziemy go zużywać nieco więcej. Idąc tym tropem rzetelny instalator zwykle poradzi nam nieco przewymiarować instalację.

Inną, równie częstą sytuacją jest, że rozmiary czy charakterystyka naszego dachu nie pozwolą nam na zaspokojenie 100% naszego zapotrzebowania energetycznego. W takim przypadku absolutnie nie zniechęcajmy się do fotowoltaiki. Pamiętajmy, że 50 czy 80% to wciąż atrakcyjna wartość.

Jak zwiększyć swoje kompetencje z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija i zyskuje coraz więcej zwolenników. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć dobrze wyszkolonego specjalistę i wartościowy kurs, który pozwoliłby nam na zwiększenie posiadanej wiedzy z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych. Dzisiaj łatwo zapiszemy się na odpowiednie szkolenie z fotowoltaiki, teoretyczne i praktyczne, pozwalające nam na późniejsze podejście do egzaminu UDT, który kończy się uzyskaniem Certyfikatu Instalatora Mikroinstalacji OZE.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Nie ma dwóch identycznych instalacji, każdy dach jest inny, różne są zapotrzebowania energetyczne, różne cele i warunki finansowe inwestora. O ile wstępna analiza dachu da nam pewne rozeznanie o jego potencjale energetycznym, to ze względu na dużą ilość czynników w procesie projektowania, przed podjęciem decyzji inwestycyjnej konieczne jest uzyskanie szczegółowej analizy przeprowadzonej przez profesjonalnego instalatora. Pamiętajmy, że dobrze wyskalowana i zaprojektowana instalacja powinna zaspokajać nasze zapotrzebowanie energetyczne przez długie lata. – mówi Aleksander Bogocz z KGI FoxKrak

Nie wiesz, czy panele słoneczne sprawdzą się również zimą? Przeczytaj o tym w naszym artykule: Czy fotowoltaika działa w zimie? Wszystko o wydajności fotowoltaiki poza sezonem.

Gdzie szukać wiedzy o projektowaniu instalacji fotowoltaicznych?

Sprawdzonych informacji na temat paneli słonecznych, w tym obliczania potrzebnej powierzchni dostarczą nam specjaliści. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w szkoleniu prowadzonym przez osoby z ogromnym doświadczaniem projektowym i instalacyjnym. Warto zapoznać się z programem szkoleń oraz ciekawymi publikacjami na temat fotowoltaiki umieszczonymi na stronie internetowej szkoleń. Być może okaże się, że udział w szkoleniu oprócz zdobycia odpowiednich kompetencji w zakresie fotowoltaiki pomoże nam także w decyzji o założeniu własnej firmy.

Autor wpisu

Autor wpisu

Aleksander Bogocz - właściciel firmy KGI FoxKrak, zwolennik nowoczesnych, pro-środowiskowych rozwiązań energetycznych i zrównoważonego rozwoju.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Najnowsze opinie o szkoleniach

  • Zbyszek G. on OpinieBardzo dobre szkolenie, ogromna dawka usystematyzowanej wiedzy przydatnej każdemu kto kiedykolwiek zetknął się z tematyką zawodowo czy nawet hobbystycznie. Omówione są wszystkie najważniejsze aspekty związane z planowaniem, projektowaniem oraz instalacją systemów fotowoltaicznych. Szkolenie składało się z pełnych wiedzy interaktywnych webinariów plus zajęcia praktyczne podczas których prowadzący Pan Marcin zebrał i podsumował w sposób profesjonalny całość wiedzy nabytej podczas zajęć online. Szczerze polecam szkolenie jako obowiązkowe dla osób przygotowujących się do egzaminu UDT na certyfikowanego instalatora OZE z systemów fotowoltaicznych.
  • Łukasz W. on OpinieSzkolenie przeprowadzone mega profesjonalnie z ogromem przekazanej wiedzy. Widać było że wykładowcy są pasjonatami fotowoltaiki dzięki czemu przekazywali wiedzę w bardzo przystępny sposób oraz chętnie odpowiadali na pytania a zakres materiału był bardzo szeroki.
  • Grzegorz Litwa on OpinieSzkolenie prowadzone z zakresu systemów magazynowania energii prowadzone w bardzo przystępny sposób. Bardzo dużo informacji: podstawy teoretyczne, praktyczne i prawne. Szkolenie prowadzone sprawnie i bez zbędnych informacji marketingowych/reklamowych. Zdecydowanie polecam.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *