Historia Laboratorium Fotowoltaicznego


Zapoznałeś się z ofertą szkoleń teoretycznych i praktycznych i chciałbyś dowiedzieć się więcej o nas? Przedstawiamy historię Laboratorium Fotowoltaicznego, które przyczynia się do rozwoju technologicznego od kilkudziesięciu lat. Wyposażenie laboratorium oraz działania naszych pracowników przyczyniają się do odkrycia coraz efektywniejszych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki. Sprawdź, jak rozwijała się ta obecnie nowoczesna placówka!
Laboratorium Fotowoltaiczne mieści się w zabytkowej, neobarokowej, dawnej willi hrabiego Stanisława Grabowskiego z 1923 roku. Placówka powstała w 1985 roku jako filia Zakładu Fizyki Ciała Stałego PAN w Zabrzu pod nazwą Stacja Doświadczalna Energii Słonecznej.


W Laboratorium powstały pierwsze w kraju ogniwa słoneczne i prototypowe moduły fotowoltaiczne, które były wykorzystywane między innymi do zasilania  boi morskich, elektryzatorów pastwisk, schroniska górskiego, campingu oraz małych przenośnych baterii używanych w turystyce górskiej i w wojsku.W okresie od 1992 r. do 1997 r. Laboratorium  należało do Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W okresie tym główna tematyka badawcza dotyczyła projektowania systemów fotowoltaicznych oraz monitoringu promieniowania słonecznego.

W 1997 r. Laboratorium weszło w skład Instytutu Metalurgii i Inżynierii  Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Od tego czasu Laboratorium zostało zmodernizowane, zakupiono nowe urządzenia technologiczne i pomiarowe, a zabytkowy budynek wyremontowany.

Obecnie posiadana linia technologiczna pozwala na wytwarzanie ogniw słonecznych z krzemu monokrystalicznego i multikrystalicznego  o maksymalnych rozmiarach 10 cm x 10 cm.


Laboratorium Fotowoltaiczne
Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej
Polskiej Akademii Nauk