Fotowoltaika ÔÇô dotacje dla os├│b fizycznych oraz firm

Fotowoltaika jest technologi─ů op┼éacaln─ů, przynosz─ůc─ů du┼╝e oszcz─Ödno┼Ťci finansowe i spore uzyski energetyczne. Jej zastosowanie wi─ů┼╝e si─Ö jednak ze sporym wydatkiem w zakresie monta┼╝u instalacji PV. Wydatki zwi─ůzane z fotowoltaik─ů musz─ů ponie┼Ť─ç nie tylko osoby chc─ůce korzysta─ç z system├│w PV, ale tak┼╝e przedsi─Öbiorstwa, kt├│re rozwa┼╝aj─ů dzia┼éalno┼Ť─ç w obszarze monta┼╝u ogniw fotowoltaicznych. W tek┼Ťcie podpowiadamy, ┬ájakie dofinansowania na fotowoltaik─Ö mog─ů uzyska─ç osoby fizyczne i firmy.

Dotacje na szkolenia z zakresu fotowoltaiki

Inwestycj─Ö w fotowoltaik─Ö warto poprzedzi─ç zdobyciem wiedzy, kt├│ra pozwoli osobom prywatnym skorzysta─ç ze wszystkich dobrodziejstw technologii, a przedsi─Öbiorcom ÔÇô zwi─Ökszy─ç zyski, jakie przynosi ich biznes, dzi─Öki wykorzystaniu ogniw PV. Dofinansowania do fotowoltaiki obejmuj─ů nie tylko dotacje na instalacje PV, ale te┼╝ ┼Ťrodki na rozmaite szkolenia teoretyczne i praktyczne.

Dofinansowa┼ä warto poszuka─ç na szczeblu lokalnym. Tzw. Regionalne Programy Operacyjne (RPO) s─ů ┼║r├│d┼éem dotacji na szkolenia dla wielu przedsi─Öbiorstw. Programy te dedykowane s─ů przede wszystkim ma┼éym i ┼Ťrednim przedsi─Öbiorcom i pozwalaj─ů na uzyskanie ┼Ťrodk├│w, kt├│re pokrywaj─ů od 50 do 80% koszt├│w szkolenia.

Innym ┼║r├│d┼éem dofinansowa┼ä jest Krajowy Fundusz Szkole┼ä. Do pozyskania tych ┼Ťrodk├│w maj─ů prawo pracodawcy, kt├│rzy zatrudniaj─ů przynajmniej jednego pracownika na podstawie umowy o prac─Ö. Warunkiem przyznania ┼Ťrodk├│w jest z┼éo┼╝enie wniosku w Urz─Ödzie Pracy (zlokalizowanym w miejscu prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci) oraz jego pozytywne rozpatrzenie. Fundusze pozyskane z KFS mog─ů pokry─ç koszt szkole┼ä nawet w 100%.

Dotacje na monta┼╝ instalacji fotowoltaicznych

┼╣r├│de┼é finansowania zakupu oraz monta┼╝u system├│w fotowoltaicznych jest sporo ÔÇô od program├│w unijnych, przez ministerialne, po te samorz─ůdowe. Jednym z popularniejszych form dotacji by┼é program Prosument ÔÇô ten jest jednak wygaszany (┼Ťrodki z tego ┼║r├│d┼éa maj─ů by─ç wydatkowane do 2019 r.). Obecnie wi─Ökszo┼Ť─ç projekt├│w jest przenoszonych na szczebel regionalny, aby u┼éatwi─ç mieszka┼äcom dost─Öp do ┼Ťrodk├│w na monta┼╝ ogniw fotowoltaicznych.

Informacji na temat dost─Öpnych program├│w ÔÇô ich zakresu, instytucji je prowadz─ůcych ÔÇô nale┼╝y szuka─ç w urz─Ödach miasta lub gminy. Wbrew pozorom dotacje lokalne s─ů znacznie bardziej op┼éacalne dla przedsi─Öbiorc├│w ni┼╝ te pozyskane z og├│lnokrajowych ┼║r├│de┼é dofinansowa┼ä. Je┼╝eli interesuj─ůcych nas informacji nie ma we wspomnianych urz─Ödach, warto odwiedzi─ç siedzib─Ö (lub stron─Ö internetow─ů) Wojew├│dzkiego Funduszu Ochrony ┼Ürodowiska i Gospodarki Wodnej ÔÇô tam z pewno┼Ťci─ů je uzyskamy.

Farmy fotowoltaiczne ÔÇô gdzie szuka─ç dofinansowania?

Farmy fotowoltaiczne to w Polsce rzadko spotykane rozwi─ůzanie. Du┼╝e powierzchnie pokryte panelami PV s─ů jednak op┼éacalne, szczeg├│lnie dla wi─Ökszych przedsi─Öbiorstw ÔÇô pozwalaj─ů uniezale┼╝ni─ç si─Ö od zewn─Ötrznych dostawc├│w energii oraz buduj─ů pozytywny wizerunek przedsi─Öbiorstwa (jako firmy o pro ┼Ťrodowiskowej polityce). Farmy solarne maj─ů tak┼╝e t─Ö zalet─Ö, ┼╝e nie generuj─ů odpad├│w, s─ů te┼╝ bardzo cich─ů metod─ů pozyskiwania energii. Pierwsza farma fotowoltaiczna na terenie Polski powsta┼éa w 2011 r. w Tarnowie. Sk┼éada┼éo si─Ö na ni─ů 4445 paneli o mocy 225 W ka┼╝dy. Zosta┼éa sfinansowana ze ┼Ťrodk├│w Unii Europejskiej, kt├│re pokry┼éy koszty jej wykonania w 50%. Obecnie dofinansowa┼ä na budow─Ö farm nale┼╝y dalej szuka─ç w┼Ťr├│d funduszy i program├│w UE. Warto podkre┼Ťli─ç, ┼╝e tego rodzaju ┼Ťrodki pozyskuje si─Ö na szczeblu lokalnym, przedsi─Öbiorcy powinni wi─Öc zorientowa─ç si─Ö w potencjalnych dofinansowaniach przyznawanych na terenie konkretnych miejscowo┼Ťci.

Dotacje ÔÇô czy warto si─Ö o nie stara─ç?

Zastanawiasz si─Ö, czy fotowoltaika jest dla Ciebie i czy warto postara─ç si─Ö o dofinansowanie? W naszej bazie wiedzy znajdziesz wi─Öcej artyku┼é├│w, w kt├│rych przeczytasz o op┼éacalno┼Ťci tego rodzaju technologii. Zapraszamy tak┼╝e na szkolenia organizowane przez nasz─ů firm─Ö, na kt├│rych b─Ödziesz m├│g┼é spyta─ç ekspert├│w o prawne, biznesowe i czysto praktyczne aspekty wykorzystania ogniw fotowoltaicznych.

Laboratorium Fotowoltaiczne Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk