Podstawowe informacje o laboratorium fotowoltaicznym IMIM PAN

Laboratorium Fotowoltaiczne┬áw Kozach od 1997 roku jest plac├│wk─ů naukowo-badawcz─ů Instytutu Metalurgii i In┼╝ynierii Materia┼éowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.┬á

Laboratorium┬ámie┼Ťci si─Ö we w┼éasnym budynku o ca┼ékowitej powierzchni u┼╝ytkowej 500 m2. Budynek otoczony jest obszarem 4000 m2┬ámaj─ůcym bardzo dogodn─ů lokalizacj─Ö pod wzgl─Ödem dojazdu.

Prace naukowo-badawcze┬áprowadzone w┬álaboratorium s─ů ukierunkowane na podnoszenie sprawno┼Ťci konwersji promieniowania s┼éonecznego na energi─Ö elektryczn─ů dla krzemowych ogniw s┼éonecznych.
Laboratorium┬áwyposa┼╝one jest w niezb─Ödne urz─ůdzenia do produkcji oraz pomiar├│w krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Jest to jedyna tego typu plac├│wka w kraju, w kt├│rej mo┼╝na produkowa─ç krzemowe ogniwa fotowoltaiczne w skali do┼Ťwiadczalnej.

Obecnie w┬áLaboratorium┬ájest realziowany┬á projekt edukacyjny: „Upowszechnianie osi─ůgni─Ö─ç polskiej oraz ┼Ťwiatowej fotowoltaiki w procesie kszta┼écenia na poziomie wy┼╝szymÔÇŁ┬áw ramach Programu Operacyjnego Kapita┼é Ludzki ÔÇô Priorytet IV ÔÇôSzkolnictwo Wy┼╝sze i Nauka ÔÇô Dzia┼éanie 4.2 ÔÇ×Rozw├│j kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost ┼Ťwiadomo┼Ťci roli nauki w rozwoju gospodarczymÔÇŁ.
W ramach tego projektu┬áprowadzone s─ů szkolenia dla student├│w uczelni z ca┼éej Polski, organizowana pierwsza krajowa konferencja fotowoltaiczna oraz zosta┼éa uworzona strona internetowa.

W ramach┬ásieci PV-TECH┬áLaboratorium jest koordynatorem prac badawczych w dziedzinie fotowoltaiki w wiod─ůcych o┼Ťrodkach naukowych w Polsce:┬áITME,┬áITE,IEA,┬áIKiFP.

Laboratorium┬ápoza prowadzonymi badaniami badawczymi i edukacyjnymi podejmuje r├│wnie┼╝ dzia┼éalno┼Ť─ç na polu aplikacji opracowanych technologii do przemys┼éu.

Obecna g┼é├│wna dzia┼éalno┼Ť─ç Laboratorium Fotowoltaicznego:

• Opracowywanie nowoczesnych technologii gotowych do wdro┼╝enia do produkcji;
  • Przygotowywanie kadry naukowej poprzez upowszechnianie wiedzy na poziomie wy┼╝szym.

Chcesz pozna─ç nas lepiej? Sprawd┼║, jak, z kim i na czym pracujemy. Odwied┼║ strony, na kt├│rych znajdziesz: